تبلیغات
دو خاکی - حفظ منابع آب و خاک با "کشاورزی ارگانیک "

نویسنده : لطفی
تاریخ:جمعه 20 تیر 1393-09:42 ب.ظ

حفظ منابع آب و خاک با "کشاورزی ارگانیک "

حساب سبزی که برای آیندگان باز می شود
حفظ منابع آب و خاک با "کشاورزی ارگانیک "

دو خاکی - کشاورزی ارگانیک، نوعی کشاورزی است که در تولید و فرآوری محصولات آن از کودهای شیمیایی، سموم، هورمون‌ها و دگرگونیها و دستکاری‌های ژنتیکی استفاده نشود و همه مراحل تقویت زمین، کاشت و برداشت با استفاده از نهاده‌های طبیعی باشد.

این نوع کشاورزی سیستمی تولیدی است كه سلامت خاك، اكوسیستم ها و انسان را پایدار می سازد و بر فرایند بوم شناسانه، تنوع زیستی و چرخه های سازگار با شرایط محلی تكیه دارد.

 فراورده‌های کشاورزی زیستی در کشور ما با نام محصولات سالم و در کشورهای اروپایی و امریکایی با نام کشاورزی زیستی (Organic farming) و یا کشاورزی بیولوژیک (Bio) شناخته می‌شود.

 *تقاضا برای مصرف محصولات ارگانیک روز به روز در حال افزایش استنخستین دلیل مهم برای تقاضای جهانی محصولات زیستی ، وجود مزه بهتر ، خواص غذایی بیشتر و طبیعی این محصولات نسبت به محصولات تولید شده در سیستم زراعی رایج و محصولات اصلاح شده‌است .
 
دلیل دیگر تقاضا برای این محصولات سازگاری زیست محیطی این محصولات چه از فرایند تولید تا انتقال به مصرف کننده و نیز سیستم جامع اکولوژیکی مدیریت این مزارع است که حداقل آسیب زیست محیطی و حداکثر سازگاری آن با سیستم‌های طبیعی را در بر دارد.

یک دلیل دیگر برای درخواست تولید فراورده‌های زیستی در سطح دنیا، وجود باورهای اخلاقی و دینی است که این باورها محیط زیست را بعنوان محیطی برای پرورش نسل‌های گذشته حال و آینده و به جهت تولید غذا برای نسل‌های مختلف در نظر می‌گیرد و هر گونه صدمه زدن به آن را از لحاظ اخلاقی و یا مذهبی را محکوم می‌کند.

 *کشاورزی ارگانیک اقدامات زیرساختی می خواهدحفاظت خاک بعنوان یک موجود زنده واحد بعنوان اولین و اصلی‌ترین هدف در کشت ارگانیک مد نظر قرار می‌گیرد. بطوریکه سایر عوامل و نهادها باید به گونه‌ای باشد که در دراز مدت سبب حاصل‌خیزی بیشتر خاک و احیای اکوسیستم زندة آن گردد.

کشت مخلوط ، کود سبز ،مالچ‌های زیستی ، تناوب زراعی ،شخم کم عمق ، استفاده از عناصر غذایی مکمل‌های مجاز ، استفاده از بقایای گیاهی و دامی ، تغذیه موجودات مفید خاکزی مانند کرم خاکی ، گیاهان پوششی و پودر سنگهای سیلیکات برای قلیایی سازی خاک از جمله اقداماتی است که کشاورزی در سطح ارگانیک نیازمند آن است .

 *صرفه اقتصادی مهمترین عامل توجه به کشاورزی ارگانیک
 کشاورزان ارگانیک با کشت چندین محصول در یک زمان که اغلب با دامداری همراه است تنوع شغلی خود را افزایش می‌دهند. تنوع ، مخاطرات اقتصادی را کاهش می‌دهد و باعث خودکفایی در زمینه عناصر غذایی، تغذیه دام، مواد آلی خاک و انرژی می‌شود.

هزینه تولید در مزارع زیستی بدلیل استفاده کمتر از نهاده‌های خارجی، کمتر از مزارع رایج است. خرید کودهای مصنوعی و آفت کش در این نظام وجود ندارد هزینه علوفه خریداری شده، دامپزشکی و تعویض دام نیز کمتر است . علاوه بر این کشاورزان زیستی هزینه کمتری را برای استهلاک سرمایه گذاری‌های مربوط به نهاده‌هایی نظیر ابزارهای ماشین و تجهیزات پرداخت می‌کنند . روی هم رفته هزینه نهاده‌ها در مزارع زیستی کمتر است.

 *چالش اصلی کشاورزان زیستی

چالش اصلی کشاورزان زیستی کنترل علف‌های هرز است. علف‌های هرز عامل محدود کننده تولید در مزارع زیستی هستند و کشاورزان زیستی نسبت به دیگر عملیات مدیریّتی، زمان و هزینه بیشتری را صرف کنترل علف‌های هرز می کنند.


 
در کشاورزی زیستی، روش‌های مکانیکی و دیگر روش‌های مدیریّتی جایگزین علف کش‌ها شده‌است. خاک ورزی برای کنترل علف‌های هرز پس از سبز شدن گیاه، به شکل سطحی و غیر عمیق انجام می‌شود تا خاک فشرده نگردد.
 
 *جمع بندی

کشاورزی ارگانیک سیستمی است که اگر از طرف مردم و دولت و نهادهای غیر دولتی به آن توجه شود می‌تواند منجر به حفاظت و حاصل خیزی خاک در بلند مدت ، سلامت و تولید بالای محصولات گیاهی و دامی، بالابردن کیفیت و اهمیت غذایی، اثرات مثبت اجتماعی، بازار مناسب و صرفه اقتصادی گردد.خوشبختانه در سالهای اخیر اقداماتی اساسی از طرف بخش خصوصی در ایران انجام گرفته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


نوع مطلب : خبری 


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر