تبلیغات
دو خاکی - اصلاح خاک جنگل

نویسنده : لطفی
تاریخ:سه شنبه 4 شهریور 1393-09:55 ق.ظ

اصلاح خاک جنگل

اصلاح خاک جنگل

در این خصوص امروز روش‌ها و کمک‌هاى:
- اقتصادى
- بیولوژیکى
- مکانیکى
- شیمیائى
در اختیار ما قرار دارند.

ما مى‌توانیم از فقیر و ضعیف شدن خاک از نظر مواد غذائى جلوگیرى کنیم و این در صورتى است که در قلب جنگل سکون و آرامش هوا را حفظ نمائیم و از ظهور و شدّت بادهاى بیش از حد که باعث خشکى خاک مى‌گردد جلوگیرى نمائیم و بدین منظور مى‌توان سعى نمود که تاج‌پوشش و حد جنگل حتى‌الامکان پوشیده و بسته نگه‌داشته شود. خاک جنگل احتیاج به سایه و همچنین رطوبت کافى دارد. جریان هواى شدید (کوران) براى حیات و زندگى موجودات خاک بسیار خطرناک و مضر است به‌طورى که مى‌توان آن را به‌عنوان سمى براى موجودات مذکور تلقّى نمود. در حاشیه و کناره جنگل مى‌توان به حفظ و حراست از بوته‌ها و نهال‌هاى کوچک همّت گماشت و از طرفى در قلب جنگل باید تاج‌پوشش در اشکوب‌هاى مختلف در حدّ لازم بسته و انبوه باشد. همچنین باید سعى گردد از قطع یک‌سره در مناطق نامناسب پرهیز شود.
یکى دیگر از مسائل اساسى و مهم در حیات حیوانات و موجودات کوچک موجود در خاک تغذیه آنها مى‌باشد. سوزن‌هاى حاصل از بعضى از درختان سوزنى‌برگ مثل نوئل که سالیان متمادى در منطقه وجود داشته و به زمین ریخته شوند خود باعث نابودى بسیارى از موجودات خاک خواهد کشت. در این خصوص مى‌توان نتیجه را مشابه وضعیتى دانست که مثلاً گاوهاى نر بزرگى را فقط مثلاً با کاه و یا شبدر تغذیه نمود.
همچنین موجودات زندهٔ موجود در خاک جنگل به‌منظور کارآئى هر چه تمام‌تر جهت تجزیه و تخمیر لاش‌برگ‌ها و زیر و رو کردن و آماده نمودن خاک احتیاج به غذاهاى متنوع، سرشار از مواد سفیده‌اى و زود‌هضم دارند که به‌عنوان مثال در برگ‌هاى توسکا، نارون، افرا، بید، بلوط و غیره پیدا مى‌شوند. برگ درخت راش بسیار به‌سختى تخمیر مى‌شود و اکثراً در تشکیل هوموس خام به‌تنهائى دخالت دارد. سوزن‌هاى درخت نوئل از بقیهٔ درختان سخت‌تر تجزیه مى‌گردد، در حالى که سوزن‌هاى درخت لاریکس هم تا اندازه‌اى اشکالاتى براى زندگى موجودات زندهٔ خاکى به‌وجود مى‌آورند ولى برعکس لاش‌برگ‌هاى درختانى از قبیل نراد و کاج راحت‌تر قابل تجزیه مى‌باشند.
جنگل آمیخته این مزّیت را بر جنگل خالص دارد که در آن امکاناتى جهت اجراء یک زنجیرهٔ غذائى سریع براى حیات و زیست خاک در جریان است.
واضح است که یک آب و هواى منطقه‌اى مناسب و اختلاط انواع درختان به‌صورت صحیح امرى نیست که طى امروز و فردا تأمین گردد، بلکه این امر نیاز به گذشت سالیان متمادى و ده‌ها سال دارد
در این خصوص باید جهت حفظ و حراست توده‌هاى زادآورى شدهٔ جوان، پوشیده‌بودن تاج پوشش، حاشیهٔ جنگل و اختلاط مناسب درختان کوشا بود و دقت کافى را به‌عمل آورد.
به‌هنگام جنگل‌کارى در خاک‌هاى بیمار باید کاملاً دقّت شود که پوشش هوموس خام برداشته شده باشد و در محل بذرکارى و یا غرس نهال حتى‌الامکان هوموس خام موجود حذف گردد. در کنار ابزار آلاتى که امروزه جهت آماده نمودن زمین به‌کار مى‌بریم، از قبیل کلنگ‌هاى مخصوص دو سر، ماشین‌آلاتى نیز از قبیل خیش‌هاى عمیق، ماشین‌هاى برش، متّه‌هاى چاله‌زن نیز وجود دارند که بسیار حائز اهمیت مى‌باشند.
یکى از کمک‌هاى شایان جهت اصلاح خاک توسط کود دادن حاصل مى‌گردد. کود دادن را مى‌توان تحت عنوان اصلاح و بهبود بیولوژیکى و شیمیائى خاک دانست. کود سبز که در کشاورزى اهمیت قابل ملاحظه‌اى دارد، در جنگل‌دارى نیز در زمینهٔ اصلاح خاک خدمت شایانى را مى‌تواند انجام دهد و مخصوصاً اینکه داراى آثار مفید و مستمر مى‌باشد.
مهمترین گیاهانى که براى کود سبز مورد استفاده قرار مى‌گیرند گیاهانى از خانوادهٔ بقولات هستند که بذر آنها را مى‌توان در موقع جنگل‌دارى و همراه با نهال‌ها در گودال‌هاى آماده شده قرار داد که در نتیجه پس از سبز شدن و ادامهٔ رشد و نمو مى‌توانند هوموس بسیار مناسب و جالبى را تولید کنند. ریشه‌هاى این گیاهان باعث نفوذ‌پذیر شدن خاک مى‌گردند و به‌علّت دارا بودن غده‌هائى در ریشهٔ خود باعث تجمع و در نهایت افزایش ازت خاک مى‌شوند.
بعضى از گیاهانى که داراى خاصیّت فوق هستند چندساله‌ هستند و زمین آهکى را تحمل مى‌کنند و در مناطقى که زمین به‌شدّت اسیدى باشد به‌منظور استفاده از این گیاهان باید مبادرت به دادن کود آهک‌دار نمود. بذر گیاهان فوق ضرورى است قبل از کشت به‌وسیله قارچ‌کش‌ها ضدّعفونى گردد. در بهار در هنگام شروع رشد، قسمت‌هائى از گیاهانى که بذور آنها را همراه با نهال‌ها کاشته بودیم در صورتى که توسط وحوش آسیب دیده باشند شروع به رشد مى‌کنند و در واقع آن قسمت‌ها ترمیم مى‌گردند.
از درختانى که در بهبود خاک نقش اساسى دارند و آنها را به‌عنوان جنگل‌هاى مقدم نیز مى‌نامند، براى مناطق آفتابى عبارتند از: توس، صنوبر لرزان و براى قسمت‌هاى سایه‌گیر، پستانک و توسکا مى‌باشند.
قدرمسلّم که مصرف کودهاى معدنى نیز نتایج مثبتى جهت بهبود زمین جنگل به همراه خواهد داشت. در اثر ورود مواد غائی، مهاجرت هوموس خام در هوموس خنثى آغاز مى‌گردد، رشد درختان بهتر مى‌شود و کلیهٔ زنجیرهٔ غذائى گسترش پیدا مى‌کند و سرعت نیز مى‌یابد. تأثیر کود دادن را مى‌توان در اثر سیاه شدن زودرس هوموس قهوه‌اى قرمز و دیگر اینکه ظهور نهال‌ها و نباتات جدیدى که معرف و شاخص منطقهٔ بهترى مى‌باشند ذکر نمود. در مورد درختان، قسمت‌هاى رویشی، طویل‌تر و سوزن‌ها کدرتر و قوى‌تر مى‌گردند.
در صورتى که هیچ‌گونه نتیجه‌اى از تحقیقات زمین‌شناسى در دست نباشد، مى‌توان بدون هر گونه خطاى فاحشى موارد زیر را در زمینهٔ کود دادن براى هر هکتار انجام داد: ۱۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم کود فسفاته و ۱۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم نیترات آمونیوم و ۳۰۰ کیلوگرم کود پتاسیم.
در مواردى که میزان هوموس خام شدید باشد بهتر است اوره مورد استفاده قرار گیرد. در مناطقى که شدّت اسیدى بودن زیاد باشد مى‌توان از آهک استفاده نمود. در نهالستان‌ها به منظور کود دادن لازم است که به تک‌تک درختان کود کامل داده شود. در نتیجه رشد سریع‌تر و افت کمتر حاصل مى‌گردد. عملیّات بهبودبخشى بعدى مورد نیاز نیست. شخص کوددهنده باید از اواسط ماه اردیبهشت تا حداکثر اواسط خرداد در کنار هر نهالى مواد لازم را بریزد. در اولین سال ۲ تا ۴ هفته پس از جنگل‌کارى به‌اندازهٔ ۲۰ تا ۸۰ گرم باید به درختان کود داده شود. براى کود دادن به خزانه و ابزار و وسایل مناسبى با درجهٔ اندازه‌گیرى میزان کود، به‌طور کامل وجود دارند که مى‌توان از آنها استفاده نمود.

منبع: ویستا

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر